Dynamická a statická kamna

Dynamická a statická akumulační kamna

Už jsme zmínili, že existují dynamická a statická akumulační kamna. Pokud budete volit systém elektrických akumulačních kamen pro vytápění svého objektu, měli byste zvážit, zda je tento způsob vytápění pro vás vhodný. Akumulační kamna jsou o něco méně přesně regulovatelná, než obyčejnější přímotopné systémy topení, protože k vytápění dochází v jinou dobu, než k odběru energie. Jsou ale proto vhodná například do domů s horšími tepelně izolačními vlastnostmi, kde stěny nejsou schopny teplo udržet po delší dobu.

Statická akumulační kamna

U statických akumulačních kamen není v tělese ventilátor, takže kamna pak topí pouze samovolným sáláním, ke kterému dochází na základě rozdílných teplot vzduchu. Statická akumulační kamna jsou levnější a také menší variantou. U statických kamen nejsou žádné průduchy a akumulační kamna předávají teplo do okolí celým svým povrchem. Kvůli tomu nelze nikdy úplně zastavit chladnutí kamen, která tak konstantně topí. To znamená zhoršenou schopnost regulace vytápění.

Dynamická akumulační kamna

Dynamická akumulační kamna, která jsou vybavena ventilátorem, jsou vhodná k použití jako hlavní zdroj vytápění. Průduchy pak bývají umístěny ve spodní části topného tělesa. Akumulační kamna se nabíjejí přibližně osm hodin, což je ideální délka na noc. Dynamická akumulační kamna jsou vybavená ventilátorem, který urychluje proudění vzduchu. Výhřevné jádro z magnezitových cihel je pak proloženo topnými tělesy a kolem jádra jsou dvě vrstvy tepelné izolace, který brání tepelnému vybíjení jádra. V porovnání se statickými akumulačními kamny jsou výhřevná jádra dynamických kamen masivnější, takže zvládnou pojmout více tepelné energie. Uvnitř dynamických akumulačních kamen bývá také přídavné topné těleso, které umožňuje topit i v případě, že je vyčerpaná tepelná kapacita jádra – kamna pak topí jako přímotop.